סראיה – בית שאן  
סראיה – בית שאן
אין טלפון
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

הינו בית הממשל העותומאני בישוב, שנבנה בשלהי המאה ה-19 לספירה (משמעות המילה סאריה בתורכית היא ארמון). עד לאותו הזמן הייתה בית שאן או בשמה הערבי ביסאן עיירה קטנה ושולית שהחלה להתפתח באופן משמעותי רק עם עלייתו של הסולטאן התורכי עבד אל חמיד ה-2 לשלטון (1876-1909). עבד אל חמיד עשה מספר שינויים רדיקלים ששינו את הישוב בבית שאן בצורה מהותית. ראשית מרבית הקרקעות בבקעת בית שאן נרכשו על ידי הסולטאן עצמו. אדמות אלו נודעו בשם ג'פתליק קרי אחוזת הסולטן. כמו כן חל שינוי בישוב עצמו כאשר את בתי החומר הישנים שנבנו ללא פיקוח או סדר מסוים, החליפה תוכנית ארכיטקטונית חדשה עם רחובות ישרים, ובתים מאבן. במרכז העיירה ניצבה הסראיה ששימשה כבית הממשל המקומי וכמרכז למנהלת הג'פתליק – מנהלת אדמות הסולטאן.

את הכניסה למתחם הסראייה קשטו עמודים וכותרות משיש שהובאו למקום מאתר עתיקות בית שאן הסמוך. בתחילת שנות ה-20 הוקמה מסילת הברזל שבין חיפה לדמשק שנודעה בשם 'רכבת העמק'. אחת מתחנותיה של רכבת העמק שכנה בסמוך לעיירה בית שאן, צעד נוסף שהביא להתפתחות משמעותית של המקום. עד מהרה הפכה העיירה למרכז מסחרי עצמאי לכל האזור כולל הישובים שממזרח לירדן. במלחמת העצמאות שנערכה בשנת 1948 נכבש הישוב הערבי ביסאן ושנה מאוחר יותר הוקמה במקומו העיירה היהודית בית שאן.
מתחם הסראיה מהווה את הכניסה ל"מתחם התיירות" בבית שאן, בסראיה מגוון חנויות ושרותים מסודרים. הכניסה לגן הלאומי בית שאן נעשית דרך הסראיה ומשם נוסעים ברכבת התיירות לגן הלאומי.

עוד מאותה קטגוריה