משכן לאמנות, ע"ש חיים אתר, עין חרוד  
משכן לאמנות, ע"ש חיים אתר, עין חרוד
04-6485701 / 04-6531670
04-6486306

צור קשר עם בית העסק

המשכן לאמנות ע"ש חיים אתר, עין חרוד הינו מוזאון לאמנות הצופה לנוף עמק יזרעאל והרי הגלבוע.

אולמותיו הרחבים השטופים באור יום וחצרות הפסלים הקסומות משמשים אכסנייה לאוסף אמנות מהחשובים בארץ.

ראשיתו של המשכן לאמנות ב- 1937 ב"פינת אמנות" בצריף עץ קטן באטלייה של האמן המקומי חיים אתר (1902-1953), יוזם המוזאון ומייסדו.

בשנת 1948 נפתח חלקו הראשון של מבנה הקבע שכונה מעתה: משכן לאמנות. האדריכל שמואל ביקלס(1909-1975) תכנן יצירה ארכיטקטונית מופלאה בפשטותה, שאיכותה ביחסי המידות של האולמות ובניצול המקורי והיחודי של האור הטבעי. בבנין רחב הידיים נבנו בהדרגה 14 אולמות תצוגה, חצרות לפסלים, ספרייה וסדנאות.

בשנים האחרונות שופצו ונבנו חלל כניסה, מחסן וסדנה ע"י משרד אדריכלים עדה כרמי-מלמד.

אוספי המוזאון כוללים פריטי יודאיקה מקהילות ישראל ממזרח וממערב ויצירות אמנות מהמאה ה-19 עד לימינו בתחומי הפיסול, הציור, הגרפיקה והצילום. תכנית הפעילות של המוזאון כוללת תערוכות מתחלפות המלוות בהוצאה לאור של ספרים וקטלוגים. לעתים מתקיימים במסגרת התערוכה אירועים, סימפוזיונים וימי עיון בהשתתפות אנשי אמנות ואקדמיה מהמובילים בארץ ובעולם.

בשנות השמונים ובתחילת שנות התשעים התקיימו במשכן הבייאנלות לצילום, שהיתה להן תרומה חשובה בקידום ההכרה האמנותית בצילום בישראל. קו מחשבה מרכזי בפעילות המוזאון הוא טיפול בהיבטים שלא כוסו בהיסטוריה הרשמית של האמנות הישראלית. במסגרת זאת הוצגו תערוכות יחיד של אמנים איכותיים שיצרו לאורך השנים גוף עבודה מרתק ועם זאת לא נכללו בזרם המרכזי של אמנות ישראל. המוזאון מציג באורח קבוע תערוכות של אמנים צעירים ופרוייקטים שמאפשרים התנסות חדשנית ויוצאת דופן.

שמירת זכר אמנים ישראלים ושימור עבודותיהם מהווה חלק חשוב מפעילותו של המשכן לאמנות עין חרוד. באוסף המוזאון שמורים עזבונותיהם של מאירה שמש ומאיר אגסי וכן עזבונות אמנים נוספים המשמעותיים לאמנות יהודית וישראלית. אגף מיוחד בספרית המוזאון מוקדש ל"מוזאון / ספריה / ארכיון מאיר אגסי"

הכניסה למשכן בתשלום

עוד מאותה קטגוריה