מסלול רכיבה קצר לאורך נחל חרוד  
תיירות עמק המעיינות > לגלות ולטייל בעמק המעיינות > מסלולים > מסלול רכיבה קצר לאורך נחל חרוד
מסלול רכיבה קצר לאורך נחל חרוד
אין טלפון
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

מסלול זה הוא מסלול עממי ואינו מסלול מאתגר או בעל מרכיבי גובה משתנים קיצוניים זהו מסלול מישורי ברובו ירידה ודי נוח לדיווש. המסלול הוא באורך של 10 ק"מ בעמק המעיינות וטומן בחובו אתרי מורשת ואתרי נוף מדהימים באחד מהמקומות היפים בארצנו. עמק זה הוא בעצם חלק מפרוזדור עמקים קסום המתחיל בעמק יזרעאל נמשך לעמק חרוד ויורד לעמק המעיינות. אשר טומן בחובו כמות נכבדת של מעיינות פרא המצויים בחלקים שונים ומגוונים בעמק. הוא נתחם בצפונו ע"י נחל תבור הידוע בדרומו בנחל מלחה במערב ע"י רכס הגלבוע ובמזרח הרי הגלעד הירדניים. בעמק מס' ישובים עיקריים כגון ניר דוד בית שאן שדי תרומות טירת צבי כפר רופין ועוד המהווים בסיס איתן להתיישבות הראשונית בעמק זה.

נתחיל את המסלול מאתר שנקרא "הקנטרה" שהוא בעצם גשר אבן שנבנה בתקופה הממלוכית שתפקידו היה בעצם להובלת מים מנחל עמל היום לתוך העיר בית שאן והחאנים שהיו קיימים בקרבתה. אמת המים במקורה בנויה מ 3 קשתות עתיקות אשר בנויות מאבני בזלת אך בפועל קיימות 2 וקשת אחת ששוקמה עוד בתקופת המנדט הבריטי . נמשיך במסלול צפונה על בסיס נחל חרוד אשר מהווה בעצם את הדרך המרכזית לאורך עמק חרוד ועמק המעיינות אשר מתחיל אי שם בגבעת המורה וממשיך מזרחה לכיוון בית שאן ויורד מעט צפונית לקיבוץ מעוז חיי ושם נשפך לירדן. דרך ה"שביל נחל" מאוד נעימה לטיול וטומנת בחובה המון נק' חן מקסימות המאפשרות לתצפת על העמק רכס הגלבוע ורמת יששכר השוכנת מצפון. רכיבה של ק"מ מהקנטרה ובצידו הדרומי של הנחל נעבור על יד כניסה לתל זוהרה נק' חן מקסימה המאפשרת תצפית נהדרת על הצפרות החי והצומח. שמו של התל בערבית הוא זוהרה בתרגום לעברית זהרה = חרצית שמסביר את פריחת החרציות ומגוון הפרחים בנק זו.

בהמשך הרכיבה נפנה צפונה בסמוך לכניסה לתל זוהרה ונמשיך על שביל חקלאי כיוון צפון עד מטעי זיתים של קיבוץ שדה נחום הסמוך. מלפנינו נבחין ברכס רמות יששכר הקסום קיבוץ בית השיטה מצפון מערב ושדה נחום מצפון מזרח במטעי הזיתים נתעקל מזרחה ונתחיל לנוע על בסיס מסילת רכבת העמק העתיקה והמפורסמת עד תחנת הרכב של בית שאן ההיסטורית. אשר נבנתה בתחילת ה מאה ה 20 ופעילותה הופסקה בליל הגשרים ב5 במרץ 1948. ושרידיה נמצאים עד היום בעמק המעיינות בתור מעברי בקר בין חלקות מרעה. בהמשכנו במסלול מזרחה נחצה כאמור את תחנת הרכבת העתיקה של בית שאן. ומשם נרד דרומה חזרה לנחל חרוד בדרך נוחה אשר תתן לנו תצפית בנוסף על העיירה בית שאן ועל שכונותיה הצפוניות בהגיענו לשבי הנחל נחל רכיבה מזרחה עד גשרון הנמצא מימין אלינו נחצה אותו ותחיל לרכב מערבה חזרה לכיוון הקנטרה ולסיום המסלול.

להשכרת אופניים, ציוד רכיבה והדרכה ניתן ליצור קשר עם שחף רמות:

0544-706750
shahafit6@walla.com

עוד מאותה קטגוריה