לאורך הירדן הדרומי באופניים  
לאורך הירדן הדרומי באופניים
אין טלפון
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

תחילת המסלול באתר נהריים שבאשדות יעקב. הכניסה מכביש 90, מול המושבה מנחמיה. זהו מסלול מעגלי באורך של כ 19 ק"מ, נוח למדי ומתאים לכל המשפחה.

נחנה את הרכבים בנהריים, סמוך לגן הבנות. מומלץ לנצל את ההזדמנות ולעלות לאחת מנקדות התצפית שבמקום לפני תחילת המסלול. את הרכיבה נתחיל לאורך תעלת האפס, בכיוון מערב, עד לכביש הכניסה למנחמיה. נחצה את הכביש ונמשיך לרכב על טיילת לאורך כביש הכניסה למושבה מנחמיה. לאחר 300 מטר לאורך טיילת זו, נזהה ירידה לכיוון הירדן. אנו עולים על דרך עפר לאורך הירדן הדרומי ומכאן נרכב 10 ק"מ לאורך הירדן, עד סמוך מאוד לסכר דגניה, מוצא הירדן מהכנרת.

הרכיבה הנה בדרך עפר לאורך הערוץ, פשוטה ונעימה מאוד. בשנת 2008 בוצעו במקום עבודות נטיעה והסדרה של דרכים לאופניים ורכב במסגרת פרויקט לשיקום נהר הירדן. נקווה כולנו כי זוהי רק ראשיתו של תהליך השיקום והנחל עוד יידע ימים טובים מאלה כשיוסדרו דרכים נוספות, פינות ישיבה ובעיקר יזרמו בו מים שפירים. לאורך הדרך נפגוש עופות מים, צבי מים, פרות הרועות באחו, נמיות ומיני בעלי חיים אחרים הגרים במקום. אנו נשארים צמודים לצידו המערבי של הירדן לכל אורך המסלול, ולא חוצים לגדה המזרחית.

לאחר כעשרה ק"מ נחלוף על פני אתר הרוב רוי ונגיע לכביש הכניסה לקיבוץ כנרת. נחצה אותו ונמשיך לכיוון שמורת הירדן. זהו אזור קסום של בריכות הנקרא שמורת הירדן. בעבר זרם כאן אפיקו הישן של הירדן. המקום מטופח ע"י אהרוניק ישראלי איש קבוצת כנרת כשמורת נוף. נקיף את הבריכות ובקצה הצפוני נראה מטע דקלים, זהו גן רחל. סלע אבן גדול מציין כי מטע זה ניטע לזכרה של המשוררת רחל, הקבורה בבית הקברות של כנרת הנמצא בסמוך. לאחר שנסיים את הסיור באזור הבריכות, נצא בשביל חזרה לכיוון כביש הכניסה לקיבוץ כנרת. נראה מבנה אבן, זהו בית המוטור, בו שכן המנוע הראשון שהפעיל משאבה לשאיבת מי הירדן לחקלאות ולשתייה. נחלוף על פניו ונתחבר לטיילת שלאורך הכביש, ניסע איתה לכיוון צומת צמח ומשם לאורך טיילת מסודרת עד קיבוץ אשדות יעקב. ליד מסעדת צל תמר, אנו עולים על כביש פנימי לכיוון נהריים. המסלול מסתיים בירידה קצרה, אך תלולה למדי. יש לנהוג בזהירות במקום, שכן רכבים המגיעים מנגד עלולים מקום זה לסכן את הרוכבים. למי שאינו מיומן ברכיבה, מומלץ לעשות קטע זה בהליכה. בסוף הירידה אנו מגיעים לחניה שהיתה נקודת המוצא שלנו.

עוד מאותה קטגוריה