טיול חורף על שביל עמק המעינות  
טיול חורף על שביל עמק המעינות
אין טלפון
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

אחרי הקייץ העקשני והחם בעמק שלנו , הגשמים הראשונים מביאים מעט נחמה, קרירות וירוק בעיינים. מפליא כמה מהר לובש העמק ואיתו השביל בפרט, כסות ירוקה של נביטת חורף ולאחריה יגיעו במהרה גם הפרחים ההופכים את אזורנו בחורף לאחד מהיפים בארץ.

זה הזמן להעמיס תרמיל ולצאת לשביל עמק לחלקים פחות מוכרים אך לא פחות יפים

הפעם נצא למנחמיה לחוות עזעיז זו נקודת ההתחלה הצפונית של השביל. בחווה שבה ניתן לפתוח בארוחה קלה של גבינות המשק מעדר העיזים המקומי ולהנות גם משיחה קלה עם בעלי המקום המסבירים פנים למטיילים (אסף ורינת) כיאה לנקודת ההתחלה של השביל נבנתה במקום סככת מטיילים המאפשרת למעונינים ללון בחווה ולהתחיל מוקדם בבוקר לצעוד בשביל, הסככה נבנתה ע"י עמותת אילים בשיתוף המועצה האזורית עמק המעיינות.

המסלול חשוב להגיד מיועד למיטיבי הלכת שבינינו והוא דורש הקפצת מכוניות לשני קצוות המסלול (מנחמיה וכוכב הירדן)

תחילת המסלול לאורך גדר הישוב ומשם היא מטפסת מערבה ומתגברת על הפרשי הגבהים בין העמק לבין רמת סירין הטיפוס קשה אך מתגמל ובסופו אחרי שהתגברנו על העליה נזכה לתצפית מופלא ממצפה אלות וכפי שנהוג לומר- ביום טוב רואים מכאן אפילו את החרמון…

ממצפה אלות מצפה לנו הליכה נינוחה על רמת סירין בינות למשוכות צבר דרכי עפר רחבות ומתונות נוף חקלאי נהדר ומבט למלוא רוחב העין לכיוון מערב עד להר תבור ובקעת כסולות. על הרמה ניתן לראות פעמים רבות ציפורים בטרמיקה ויונקים החולפים במרוצה לעבר מסתור עד שעות הלילה.

אנו אורחים לרגע ונשתל לא להפר טאת השלווה השוררת כאן .

מרמת סירין אנו יורדים לאפיק נחל תבור הירידה לא קשה וניתן לצפות בפרטים של צבי ארץ ישראלי המחבב את המורדות ואת השטחים הפתוחים לריצה ומעבר מתא שטח אחד לשני.

ההליכה בנחל תבור מזמנת לנו מפגש עם צמחיית מים יחודית ונוף קנים ניתן למצוא דווקא בעונה זו לאחר הגשמים הראשונים פינות נחמדות לשכשוך רגליים.. נחל תבור היינו שמורת טבע המשמרת נופי נחל שבו מים הזורמים כל השנה. בזמן ההליכה באזור זה ועם ההתקרבות לחוות שושנה חוותו של מאיר הר ציון קשה שלא לספר בעיקר לדור הצעיר מי היה מאיר הר ציון-

"בעיני, הר ציון הוא החייל הטוב ביותר שקם לצה"ל. יתכן שגם לולא נפצע לא היה מגיע לדרגת פיקוד גבוהה. כוחו לא היה במתן הוראות לאחרים, אלא בהבנת המתרחש בשדה הקרב, בידיעת המעשה הנכון ובכושרו המופלא בתור לוחם. בימי שהיתי בתפקיד, הוא היחיד שקיבל דרגות קצונה בלי שיעבור את בית הספר לקצינים. לא היה לו מה ללמוד שם. לו נשלח לקורס זה, היה צריך להורות לאחרים ולא לשמוע תורה מפיהם." ~ רא"ל משה דיין על הר-ציון מומלץ להקריא ולקרוא קטעים מיומנו – פרקי יומן ובבו דפים המתיחסים לקטעים אלו של הנחל (נחל בירא בשפה המקומית)

לאחר הליכה המלווה בעליות וירידות לאורך אפיק נחל תבור נתחיל לטפס שוב הפעם לרמת כוכב לכיוון תחנתנו הסופית כוכב הירדן.

העליה על אף שהיא ארוכה מזמנת לנו שעה קלה של האטת קצב והקשבה פנימית תוך שמירה על איזון בין קוצר רוח לקוצר נשימה-

הפליא לתאר את התחושה, הסופר רוברט מ. פירסיג בספרו "זן ואמנות אחזקת האופנוע" בקטע שנקרא "על הרים"

"על הרים יש לטפס מתוך מאמץ קטן ככל האפשר, בלי התלהבות יתרה. האמת של טבעך העצמי היא הצריכה להכתיב לך את הקצב. אם אתה קצר רוח, הגבר את הקצב, אם אתה נעשה קצר נשימה, האט. יש להעפיל בהר מתוך איזון בין קוצר הרוח לקוצר הנשימה. אז כאשר אינך מקדים לחשוב על דברים, פוסקים צעדיך מהיות אמצעי להשגת המטרה וכל אחד מהם נעשה למאורע בפני עצמו. סלע זה יש לו קצוות מסוכנים, סלע זה אחוז בהר בצורה רופפת, מנקודה זו רואים פחות טוב את השלג, אף כי הוא נמצא קרוב יותר אליו, ואלה דברים שתמיד יש להבחין בהם.

חיים אנכיים רק למען איזה שהיא מטרה עתידה הם חיים רדודים. צלעות הר הן המזינות את החיים ולא פיסגתו. עליהן מתרחשות צמיחתם של דברים. אולם כמובן, ללא הפיסגה לא תוכלנה להתקיים צלעות ההר. הפיסגה היא המגדירה את מהותן של הצלעות".

 

אחרי מעט פילוסופיה ואיזון והסדרת הנשימה, נסיים העליה שוב בנוף שטוח ורמתי בואך המבצר הצלבני כוכב הירדן שגם בו בהתאם לשעת ההגעה (נסגר בשעה 1600 בחורף…) נוכל לסייר כן מסתיים טיולנו .

מעט פרטים טכניים- משך ההליכה יום שלם מומלץ לצאת מוקדם על מנת להגיע באור (משוער לפחות 8 שעת הליכה)

המסלול מתאים לילדים מכיתה ז ומעלה ולמיטיבי לכת.

עוד מאותה קטגוריה