טיול אופניים לאורך הירדן  
טיול אופניים לאורך הירדן
050-2022999, 04-6068100
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

משך המסלול: כשעתיים וחצי עד שלוש שעות. דרגת קושי: קלה. קחו איתכם לדרך מים, משקפת, מגדיר ציפורים וכובע.
המסלול לוקח אותנו צפונה ומתחיל בבית העלמין של כפר-רופין. בית העלמין ממוקם בנקודת תצפית מרהיבה על "גאון הירדן" ומאגר "עמוד". מהסתיו עד לאביב המאגר מלא בעופות מים.
דרכנו מתפתלת על דרך "המערכת העליונה", דרך לשימוש צבאי במקורה. נקודת העצירה הבאה הינה עמדת טנקים, אך משמשת אותנו לתצפית מזווית נוספת על "גאון הירדן".
שתי התחנות הבאות הן בגדר אטראקציות בוטאניות: בנקודה זו נוכל לעשות היכרות עם צמח מפורסם מהמקרא, שקרא תיגר על הגדולים ממנו, הלא הוא האטד המפורסם ממשל יותם.
נמשיך עוד כ-500 מטר צפונה. כאן אנו מגיעים אל נקודה חשובה מאוד מבחינת הצומח המקומי: גדל כאן עץ המכונה זקום מצרי. מוצאו של העץ בערבות סודאן והמקום בו אתם עומדים הוא המקום הצפוני ביותר בעולם אליו הגיע עץ זה.

כיצד הגיע?
נקודת תצפית מרהיבה על שדות קיבוץ מעוז חיים ו"גאון הירדן". שדות אלו עובדו כל השנים בעיתות שלום ובעיתות מלחמה (מלחמת העצמאות, מלחמת ההתשה). מצוק סלע החוור עליו ממוקמת התצפית מהווה אתר קינון לתושבי הקיץ השרקרקים והכחלים, לדרור הבית, וגם לדורסי לילה כמו הכוס.
תחנתנו הבאה לוקחת אותנו אלפיים שנים לאחור בזמן. כאן עמד בית כנסת עתיק שנבנה לראשונה ע"י תושבי כפר יהודי בשם באלה. תושבי הכפר סייעו לאנשי יבש גלעד כשאלו ביצעו את הפשיטה הלילית שלהם על בית שאן כדי להוריד מחומות העיר את גופתו של שאול המלך. אולם התפילה מרוצף בפסיפסים מרהיבים כמותם ניתן למצוא במידבא שבירדן. בתקופה הצלבנית הועם זוהרו של בית הכנסת והוא הפך לבית תפילה משותף ליהודים ונוצרים. מסע הכיבושים של צלח א'דין שם קץ לבית הכנסת אשר הועלה באש. הוא נתגלה במקרה ע"י דחפור שהכין עמדת מרגמות במקום ב-1967.
נחתום את טיולנו בשכשוך במי עין צמד המכונה ע"י ה"ילידים" המקומיים: המסיל. עמק בית שאן שופע נביעות של מעיינות ומכאן שמו "עמק המעיינות". עין צמד נובע ממערב ליד קיבוץ נווה איתן ומתפתל לירדן. כאן ההזדמנות ליהנות מפריחת ההרדופים ומהשקט ליד המים. זהירות – הקרקע בוצית וחלקה והרחצה מסוכנת.

 

להשכרת אופניים לכל הגילאים, ציוד רכיבה והדרכת טיולי כייף משפחתיים וקבוצתיים, ניתן ליצור קשר עם נסים כהן "בשביל האופן"

עוד מאותה קטגוריה