חמדתיה  
חמדתיה
054-5331033, 04-6765550
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

חמדתיה באילניה – אירוח בבית אבן מקורי משוחזר מראשית המאה הקודמת – בין הכינרת להר תבור

בתי האבן המקוריים שוחזרו והפכו לצימרים מפנקים- עם גן אקולוגי ובוסתן, בריכה, והכל באווירה גלילית במרחק כשעה וחצי מהמרכז,

באזור "הצפון הקרוב"

 

עתליה ואלי תרועה, גילו כמעט במקרה את תל האבנים שנותר מנחלת איכרים במושבה סג'רה, היום אילניה הממקומת בין הכינרת להר תבור. מיד הבינו שהם חייבים לשקם את המקום כך שישתלב עם הנוף והמורשת שלו. כעת, כמאה שנים לאחר שהוקמה החווה, מקבלת את פני הבאים פנינת חן אמיתית, חמדתיהאירוח בבית איכרים. אירוח חם ומזמין בבית אבן מפנק ומוקפד על הפרט האחרון , עם בוסתן וגן אקולוגי ובריכה באופן ששומרים על המורשת והחוויה המיוחדת.

 

סיפורה של חמדתיה בגליל התחתון, מתחיל עם הקמתה של נחלת איכרים עבור משפחת האיכר מצליח בלב המושבה ההיסטורית סג'רה. 3 משפחות כורדיות יהודיות שעלו לישראל, עברו הכשרה חקלאית המתאימה לאדמה ולאקלים בגליל התחתון והחליטו להתיישב ולעבד  את האדמה. הבית והחצר הוקמו בשנות העשרים של המאה הקודמת וכללו בית משפחה, מבני משק לגידול בעלי חיים ושדות לגידולי תבואה ומטעים. במושבה ישנם מבנים היסטוריים של המתיישבים הראשונים הכוללים את חוות ההכשרה (היום חוות השומר), המעין-באר הכפר, עמדות השמירה, בית הספר ההיסטורי ומערת אלכסנדר זייד ששימשה שמקווה טהרה של המתיישבים הראשונים.

 

המבנים ננטשו ב 1948 כאשר המשפחה עזבה  את המקום במלחמת העצמאות אך כח המגן וחברי משפחה שנותרו בסג'רה עשו שימוש בפתחים בין החומות וקירות האבן, דרכם העבירו וממזון בין הבתים בישוב.

מבנה המושבה שונה מיתר המבנים בזמנו. מכיוון שעמד בסמוך לדרך מרכזית עליה עברו שיירות גמלים של סוחרים, חששו לשלום הנשים ולכן את גן הירק, "החכורה" מיקמו מלפנים, כדי שהנשים תהיינה בטוחות יותר בעבודות הבית. כיום משמשת החכורה לגן ירק אקולוגי, כרם ובוסתן מרהיב.

אלכסנדר זייד וציפורה אף התגוררו לזמן קצר במערה סמוכה.

 

עבור עתליה ואלי, הבעלים החדשים ומשקמי המתחם (משנת 1994), שיקום החצר והמבנים ההיסטוריים, מעניקם למקום חיים חדשים. הם לקחו על עצמם לשקם את הבית והחווה מבלי לפגוע בקיים, להשתמש בכל אבן , עץ, פיסות טיח ואדמה שהיו שותפים ליצירת המרקם החדש של ההתיישבות החדשה בארץ ישראל לפני כמאה שנים.

מבני המשק הפכו לחדרי אירוח מעוצבים ובבית האיכר מבצבץ צבעם  הכחול המקורי של הקירות מבין הטיח החדש. התוצאה הסופית היא שילוב בין מבני האבן המספרים את סיפורם של חלוצים חרוצים עובדי אדמה עבריים, לבין גן אקולוגי המתוכנן ומטופל על פי עקרונות הקיימות ובו בוסתן השופע מגוון עצי פרי, צמחי מרפא, תבלינים, ומגוון של ירקות העונה, המשרים על האורחים אוירה של חלום ואגדה.

 

בכניסה לכל חדר מרפסת פרטית וחצר פורחת ועשירה בריחות. בחצר ערוגות גינה עם צמחי תבלין אותם האורחים יכולים לקטוף, לאכול ולבשל ובחצר כרם ענבים לייצור יין עצמי, מקומי ומשובח. החצר מוקפת חומת אבן עתיקה וצופה על כל האזור. האירוח בחמדתיה מתאים לזוגות רומנטיים וכן למשפחות עם ילדים. בחצר החדרים בריכת אבן טבעית בה תוכלו להתרענן בימי הקיץ וג'קוזי חם בו תוכלו להתחמם בימי החורף הקרירים.

האירוח כולל ארוחת בוקר עשירה, מעשה ידיהם של עתליה ואלי הכוללת- מבחר גבינות עיזים משובחות, מגוון ריבות, מאפים וסלטים מירקות טריים.

המיקום של חמדתיה מהווה נקודת יציאה מרכזית לטיולים רגליים, טיולי אופניים או עם הרכב.

 

למידע נוסף ולהזמנות: www.hemdatya.co.il טלפון 054-5331033

 

 

עוד מאותה קטגוריה