הר ברקן – העמק הנעלם  
הר ברקן – העמק הנעלם
אין טלפון
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

מסלול אתגרי של ירידה מעניינת בעמק צר, כמעט נקיקי, שנעלם מעין המתבונן ברכס. מסלול כיפי שלכל אורכו נפרש על עמק חרוד המרהיב לעינכם.

נ.צ. התחלה: 212.8/188.14

את הטיול מתחילים בחניון קק"ל מוצל באקליפטוסים. שם נפרדים מהאוטובוס. על מנת להתחיל את סיבוב הפסגה בתצפית טובה אפשר לעלות לכיוון המגדל האפור ולהתיישב למרגלותיו.

למה קוראים לגלבוע בשמו? מדרש שם: גל=מעיין בוע=נובע. מישהו רואה איזשהו מעין נובע? התשובה לשאלה זו היא לא! ואז אפשר להזכיר את "הרי בגלבוע אל טל ואל מטר עליכם": הקללה ככל הנראה לא עבדה, ואכן על הגלבוע יורדת אותה כמות גשמים כמו על העמק, והעמק מאוד פורה אז איך זה יכול להיות? זו נקודה מצוינת לדבר על חלחול מים ומעיינות שכבה שנמצאים בתחתית הגלבוע (כ- 70 מעיינות), מלמעלה אפשר לראות את מעיין חרוד. רואים גם את העמק הירוק, שהוא ירוק בגלל שפע המים.

משם המשיכו כ- 3 דקות לכיוון מזרח עד שתתקלו בגת. אפשר לעשות סימולציית פעולה של גת, הגת שלמה ומתפקדת.

משם המשיכו עוד מזרחה עד שתתחברו לשביל המסומן באבנים ובסימון אדום. רדו מספר מדרגות אבן גדולות וחצו את הכביש בזהירות. המשיכו לפי שביל האבנים, הפעם לכיוון מערב. לאורך החלק הזה של הדרך, מהכביש ועד לתחילת חורשת האורנים, אפשר לעשות שתי עצירות. באחת מהן לספר על הפרחת השממה בעמק, קדחת ואומץ ליבו של יהושע חנקין, ובשנייה על קרב שאול האחרון – סיפור תנ"כי. עוד בסיבוב הפסגה: בעונה,מרץ,אפשר לראות את אירוס הגלבוע – צמח ייחודי לאזור הגלבוע, פרח סגול מרהיב ביופיו שנתן לחברה להגנת הטבע את סימלה. סיבוב הפסגה יכול לקחת בין שעה לשעה וחצי.

ממשיכים לפי המסלול האדום עד שמגיעים למעבר בקר, כלומר שער מסתובב שמונע מפרות לעבור אל תוך החלק הזה של השמורה (אך לא ממטיילים). עם המעבר נכנסים לתוך חורשת אורנים, כאן אפשר לדבר על נטיעות קק"ל: יתרונות מול חסרונות. בעונה – מראשית החורף עד לאביב – יש בחורשה המון רקפות. את החלק הזה עוברים תוך 10 דקות. הוא מסתיים בשביל יערנים, דרך חצץ, החוצה את המסלול ומקיפה את ההר.

חצו את שביל היערנים והמשיכו למעלה עם המסלול האדום כרבע שעה. בדרך יש מצד שמאל, צפונית לשביל, מערה שנקראת עין הסמל. המערה נקראת על שם הסמל משה רוזנפלד, בן למייסדי מנחמיה, ששרת במשטרה הבריטית בתחנת שאטה שבעמק יזרעאל. יום אחד יצא הסמל במרדף אחרי גנבים ערביים שגנבו מפרדסי תל יוסף. הסמל נורה למוות באזור הזה על ידי אנשי כנופיית השייח עז א-דין אל-קסאם. רצח זה פתח את מאורעות תרצ"ו.

המשיכו עד שתגיעו לשלט שיסביר בכמה מילים על העמק הנעלם. שם יש חרוב שתחתיו אפשר לשבת על הסלעים הגיריים ולקבל תדריך בטיחות לגבי הירידה בעמק הנעלם.

משם יורדים בתוך הנקיק של העמק הנעלם, ירידה אתגרית ממפל למפל בעזרת מאחזי יד שנקבעו בסלע ,

לקראת סוף הירידה נכנסים במעבר כמעט נסתר מהעין לנקיק בו התקיימו בסתר אימוני נשק של הפלמ"ח הרחק מעיניהם הבולשות של הבריטים , בין המתאמנים המפורסמים באתר הייתה חנה סנש, הבוגרת המצטיינת של קורס המכ"ים שזכתה להשליך רימון לחבית בירכתי הנקיק  – הצנחנית שלא שבה….

לאחר סיום הירידה  יש להקיף את השדה לכיוון צפון עד שמגיעים לחניון האתר – תל יוסף הישנה.

עוד מאותה קטגוריה