המלצות לביקור במעיינות על שביל עמק המעיינות  
תיירות עמק המעיינות > לגלות ולטייל בעמק המעיינות > מסלולים > המלצות לביקור במעיינות על שביל עמק המעיינות
המלצות לביקור במעיינות על שביל עמק המעיינות
אין טלפון
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

שביל עמק המעיינות היינו מייזם שהולדתו במכינת העמק במושב תל תאומים תוך שיתוף פעולה עם המעוצה האזורית העמק המעינות. במסגרת המייזם סומן שביל בכתום ע,י הועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע בצבע כתום באורך של 120 קילומטר . תחילתו בגלבוע מול נופי העמק המרהיבים ומשם הוא יורד לעמק המלווה את תחום פארק המעינות.המשכו בחציית הרמות הבזלתיות של הגליל תחתון- רמת יששכר,רמת כוכב,רמת סירין תוך חציית נחל יששכר ונחל תבור בואך המושבה מנחמיה, שם יורד השביל מזרחה וחוזר דרומה לאורכו של הירדון תוך קב אחרי קו הגבול והישובים הסמוכים לו. השביל חולף על פני מוצבים ומעיינות בחלק התחתון של העמק ומסתיים סמוך לטירת צבי.

יחודו של השביל בעובדה שהוא מפגיש את המטייל עם מגוון הנופים והערכים החבויים בעמק המעיינות ולמעשה טיול רציף על פני השביל כולו הוא תעודת זהות מושלמת של חלק ארץ מיוחד זה. בכוונת מובילי השביל להקים חניוני לילה לאורכו שיאפשרו חלוקתו לקטעי הליכה הגיוניים .חניוני הלילה יהיו אקולוגיים ובנויים מחומרי סביבה. השביל מייצר ומוליד כבר עכשיו שפע פעילויות של גופים וקבוצות שונות, היל מארועים של המעוצה האזורית בחתך כל הגילאים וכלה בקבוצות חיילים המגיעות לעבוד על השביל,לפרוץ אותו ומקבלות באותה נשימה הדרכה והכרות עם קטע ממנו.

המייזם נמצא רק בתחילתו וכפי שחלמו חלוצי העמק בשנות ה-20 של המאה ה-20 העמק הוא עדיין חלום ובוודאי השביל החוצה אותו.

עין מודע
מעיין גדול ומרהיב הנמצא סמוך לקיבוץ רשפים, ההגעה מכיוון כביש 90 חולפים על פני קיבוץ שלוחות ולפני הכניסה לרשפים פונים שמאלה לכביש המוביל מערבה עד למחסום צהוב הנמצא כ 300 מטר מהמעיין. שם יש לחנות את הרכב ולהמשיך ברגל. המחסום היינו חלק מפארק המיינות המאפשר לשמור על המרחב הטבעי ומרחיק את נוכחות כלי הרכב המעיינות עצמן, בכך מאפשר שקט ושמירה טובה יותר על ממשק ונקיון.
עין מודע הוא למעשה צבר מעיננות הנאספים בבריכה אחת. במקום שולחנות צל נפלא של עצי אקליפטוס ברזיות ומעל לכל בריכת מים נפלא המתאימה לרחצה ולנופש.

עין שוקק
גם כן מעיין הנמצא בתחום עמק המעינות והוא הקרוב ביותר למהוא של הפארק. ניתן להגיע ברכב למבוא סמוך לכניסה לגן השלושה 0הסחנה) ומשם להתקדם כ 10 דקות ברגל כמו כן ניתן לשכור אופניים או רכב חשמלי ולהגיע איתו למעיין. עין שוקק הוא חלק מנחל הקיבוצים ומימו מגיעם מאקוויפר ההר מרחק רב מערבה. המים איכותיים ביותר וצלילותם ניכרת במבט מגדת המעיין. ניתן להתרחץ במקום ולנפוש מעט לפני משך המסלול או החזר לרכב.

המסיל (בטעות עין צמד)
מעיין מלאכותי שנוצר כתוצאה מהנחת צינור המחבר את עין צמד למערכתהשקייה חקלאית באזור. ההגעה דרך שביל עפר ממערב לקיבוץ נווה איתן או לחילופין מכיוון כביש מינוס 200 בדרך עפר המקבילה למאגר שפעה. במקים בריכה רדודה עם מים צלולים כל השנה, חורשת איקליפטוסים קטנה המאפשרת חנייה ואף לינה רציניים יותר וספסל אקלוגי שנבנה כחלק מפיתוח שביל עמק המעיינות. מומלץ לאחר הרחצה להמשיך בשביל העמק עוד 800 מ מזרחה עד לאנדרטת אבוקה המספרת את סיפורו של קיבוץ אבוקה שהיה ונעלם. חשוב לדעת- בהמשך שביל העמק במרחק 2 קילומטר מערבה נמצאת בריכת אבוקה המכונה לעיתים בטעות ע"י ילידי המקום-עין צמד) גם שם ניתן לנפוש ולהתרחץ יש לקחת בחשבון שהצל מועט.

מסלול משפחתי על שביל עמק המעיינות
בריכת אבוקה-אנדרטת אבוקה המסיל- מגיעים עם הרכב לבריכת אבוקה- בצומת הקיבוצים על כביש 90 פונים לכיוון קיבוץ עין הנציב ונוסעים מזרחה מעט לפני הפניה לבית הספר האזורי שק,ד ישנו שילוט לדרך הצפרות, פונים שמאלה ונוסעים בכיוון כללי מזרחה עד סמוך לששרידי תחנת הטיבוע (מומלץ לבקר ולהתרשם) מעט לאחר הפניה לתחנת הטיבוע (לא פונים) יש לפנות שמאלה ולנוע צפונה בכביש משובש עד לבריכת אבוקה.
משם ברגל יש ללכת לפי הסימון הכתום של שביל עמק המעיינות הדרך עוקבת אחר אפיקו של נחל אבוקה וחולפת על פני האנדרטה המציחה את סיפורו של קיבוץ אבוקה שהיה במקם עד 1952, האנדרטה הוקמה בזכות יוזמה של בני המקום. משם בהמשך השביל המסומן כתום עד למסיל שהיא בריכה מלאכותית נחמדה המאפשרת רחצה בטוחה גם לילדים. ניתן לקפוץ בהליכ קצרה לתל צמד המאפשר תצפית על הסביבה ומשם לחזור בשביל המושך מזרחה ודרומה ולחזור בדרכים מקבילות בתוך מרחב חקלאי למכוניות המחכות בבריכת אבוקה. המסלול מתאים לכל המשפחה ולילדים קטנים והוא קל להליכה.

עוד מאותה קטגוריה