המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית  
תיירות עמק המעיינות > לבלות בעמק המעיינות > לבלות בעמק המעיינות > המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית
המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית
04-6586352
04-6581630

צור קשר עם בית העסק

המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית

נוסד בשנת 1963 על תל עתיק מתקופת המקרא. המוזיאון מבוסס על האוסף הנדיר שתרם דן ליפשיץ משוויץ, לקיבוץ ניר דוד, אליו הגיע כחבר גרעין לפני למעלה מיובל שנים. האוסף הביא את אלעזר אונגר וחברים אחרים בקיבוץ, לגייס תרומות ולהקים את המוזיאון על פסגתו של תל עמל. עם הקמתו, נערכו בתל חפירות מדעיות מטעם אגף העתיקות. נחשפו מערות קבורה כנעניות בנות למעלה מארבעת אלפים שנה, ששויכו לתקופת הברונזה התיכונה I (הברונזה הביניימית). כאלף שנים אחר כך התיישבו בתל הישראלים, שהקימו בו כפר אורגים משגשג, שהיה אחת הבנות (כפרים) של בית שאן בימיו של שלמה המלך ועד לחורבן הבית הראשון.

במוזיאון מוצגים אוספים נדירים של כלי חרס צבעוניים, פסלונים וצלמיות המייצגים תרבויות עתיקות ששגשגו לאורך חופי הים התיכון והאגאי, בין השאר מהתרבות האטרוסקית, תרבויות יוון, איטליה, פרס, מצריים ועוד. באגף אחר מוצגים ממצאים שנחשפו בחפירות אתרים בעמק בית שאן. במוזיאון סדנת לימוד ויצירה, בית בד עתיק משוחזר, ספריה עשירה, חצר פריטים ארכיטקטוניים עתיקים ועוד. הוא כיום חלק ממכלול מוזיאלי גדול הנקרא: "עקבות בעמק" וכולל גם את המרכז החינוכי חומה ומגדל, טחנות קמח עתיקות ומתקנים נוספים.

 

תערוכה חדשה במוזיאון לארכיאולוגיה- עקבות בעמק בגן השלושה:

"מהמחצבה אל המקדש"

התערוכה עוסקת במגוון נושאים הקשורים לחציבת אבן לבניה, הובלה ושינוע, לרבות יבוא מעבר לים, של שיש ואבנים נוספות. בין השאר מוצגת מערכת המחצבות שסיפקה אבן לבניית העיר הרומית בבית שאן, מטמון השיש שנתגלה בעכו, כלי עבודה ששמשו לחציבה וסיתות אבן, מאוסף אדם ועמלו באדיבות מוזיאון א"י בת"א  והפתעות נוספות.

שילבנו בתערוכה גם אוסף סלעים ומינרלים מרהיבים ומגוונים מכל רחבי העולם. האוסף הושאל בשיתוף פעולה עם המכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית.

אנו מזמינים לבקר בתערוכה את הציבור הרחב, קבוצות מאורגנות, תושבי האזור, אנשי אקדמיה, סטודנטים ומורים,  בעלי מקצוע בתחום וכל מי שמגלה עניין.

ניתן להזמין ביקורים מודרכים מראש במוזיאון ובתערוכה, שתוצג במהלך השנה הקרובה.

עוד מאותה קטגוריה