גן לאומי כוכב הירדן  
גן לאומי כוכב הירדן
04-6581766
אין פקס

צור קשר עם בית העסק

הגן הלאומי שוכן במזרחה של רמת יששכר, על שפת המדרון התלול המתנשא מעל בקעת הירדן. הנופים המרהיבים שנראים מכאן ובכללם הרי גלעד שבעבר הירדן, הם שהביאו את מקימי המבצר לכנותו בשם "בלואר" (יפה נוף). כוכב הירדן הוא מבצר צלבני שהוקם בשנת 1140 בערך, בימי מלכותו של פולק ד'אנז'ו (1131-1142). בראשית ההתיישבות הצלבנית במקום הוקמה כאן חווה חקלאית מבוצרת. בשנת 1168 רכשו אבירי המסדר ההוספיטלרי את הנחלה, והפכו אותה לאחד המבצרים הצלבניים החשובים ביותר בארץ ישראל.

המבצר צפה על הדרך מבקעת הירדן לדמשק ועל הדרך שעלתה מנחל תבור מערבה למישור החוף ול"דרך הים".
המבצר שבנו ההוספיטלרים הי כה חזק עד כי עמד בהצלחה בנסיונתיהם של חילות צאלח א- דין לכובשו ( 1187-89). רק לאחר מצור קשה שנמשך שנה וחצי, כאשר כל ממלכתם מסביב כבר נכבשה, ניאותו המגינים לחתום על הסכם כניעה ולעבור לעיר צור, שהייתה עדיין בידי הצלבנים.

השחזור באתר מציג את המבצר השלם ביותר שנותר בישראל מן התקופה הצלבנית. זהו גם המבצר היחיד שנחפר על כל חלקיו. המבצר מורכב ממצדה חיצונית, שבמרכזה מגדל עוז חזק (דון ז'ון). החומה עשוייה חמש צלעות והיא מוקפת בחפיר מרשים, שרוחבו כ-20 מטרים ועומקו מגיע ל-12 מטרים. בפינות המבצר הוקמו מגדלים חזקים. מדרום למבצר ניתן להתרשם מגן הפסלים של האמן הישראלי יגאל תומרקין. במקום קיימת תחנת האכלה לנשרים לאישוש אוכלוסייתם.

עוד מאותה קטגוריה